Vyberte stranu

Do 90 dní mám na firme poriadok! Sľubujem. A tie plniť ja musím, lebo ešte do politiky neplánujem ísť.

Do 90 dní mám na firme poriadok! Sľubujem. A tie plniť ja musím, lebo ešte do politiky neplánujem ísť.

Toto je môj 90 dňový challenge. Kto to so mnou vydrží 90 dní, tomu sa to vyplatí. Pred nedávnom som zistil, zaujímavé skutočnosti. Účtovná firma, na ktorej som čele je Titanic. Zistil som, aj to, že nemusí skončiť ako Titanic. Dokonca to je oveľa jednoduchšie ako zachrániť jednu ťažkú rútiacu sa loď. Vysvetlím.

Vysoký počet klientov, stredne nízke ceny, rastúce požiadavky úradov, neobmedzená a nepoistiteľná zodpovednosť. Toto nie je problém, to je konštatovanie. Problém je niečo iné. Preťažení ľudia a na nich to stojí. Rovnako sa nedá rátať s tým, že budú noví ľudia. Už žiadni noví ľudia nebudú. Stačí to takto ešte chvíľu nechať a potopí sa to.

Nie je nič ľahšie ako zmeniť to. Prvá otázka: potrebujete toľko klientov? Nie. Druhá otázka: potrebujú nás toľkí klienti? Nie. Minimálne polovica klientov iba pociťuje potrebu niečo podať na úrady, hlavne nech to je za čo najnižšiu cenu. Tretia otázka: Spýtal sa ma niekedy klient, ako podrobne to za tú cenu vieme skontrolovať, lebo ako ťuká do kalkulačky, tak má obavy? Nie.

Zhrnutie: Vždy je možné ponúknuť balík all-inclusive niekomu, kto sa nespýta s otvorenými zákonmi a poznámkami, čo je v tom aj toto, alebo toto, alebo toto, alebo toto. Pravdou je aj to, že aj keď máte všetko v príplatkových službách, tie si nikto neobjedná, lebo za to nie je pripravený platiť. A súčasne si myslí, že to je všetko v cene a nikdy sa nato ani nespýta. V takomto svete je otázka, či vôbec niekto očakáva splnenie všetkých náležitostí zákona. Alebo sa už všetci uspokojíme s LITE verziou all-inclusive, hlavne nech tam je napísané, all-inclusive.

Popravde vôbec nechápem, že to u nás ešte funguje. Klienti si vôbec neplnia svoje povinnosti, doklady dostávame tesne pred lehotou a čakajú, že takto dokážeme skontrolovať nie len vecné, ale aj formálne náležitosti. Navyše takmer žiaden klient nerozumie tomu, čo si od nás objednáva. Závierku všetci považujú za pár klikov. Pri tom stave, v akom sa dodávajú účtovné doklady a riešia právne veci  slovenských firmách je závierka na pár klikov vždy možná, otázkou je ale výška pokuty zo strany úradov za neriešenie toho, čo konatelia mali riešiť a neriešili. Asi by konateľom nemal byť možnosť byť ktokoľvek. Zákon dáva právo každému, ale nemal by. Každý konateľ by mal chápať, čo všetko má vedieť a urobiť. A nie, veď nech to účtovník za mňa vyčistí, veď iba on sa tomu rozumie. Divoko sa dá urobiť čokoľvek, ale všetko toto je nepodložené a môže skončiť pokutou. A úplne oprávnenou. A to nie je pokuta pre účtovníka ale pre konateľa, ktorý nezabezpečil to čo zo zákona mal. Účtovník len vyčistil knihy voči realite, ktorú odsúhlasil konateľ. Až nato, že konateľ práve zabudol niekoľko desiatok právnych krokov, ktoré by vyčistenie účtovníctva (ku koncu každého roku) mali predchádzať.

V čom spočíva môj 90-day challenge. Ja nebudem chudnúť. Nepotrebujem to až tak. Potrebujem znížiť počet klientov na polovicu, potrebujem aby zostali len tí, ktorí pociťujú potrebu mať vedené účtovníctvo a nie len „niečo nabúchať“ a podľa toho mať nastavený cenník. Odštartovali sme to k 01.03.2019 paušálnym zvýšením ceny.

Za vyššie ceny potrebujem, aby to bolo naozaj to, čo to má byť a nato musí mať u nás každý dostatok času to spraviť. V prvý júnový týždeň napíšem štatistiky, ako sa mi podarilo splniť challenge: polovica klientov – identický cash flow – viac času na klientov – automaticky vyšší zmysel toho čo klientom dokážeme dať. Cítim, že toto je jediná správna cesta.

Našťastie je na trhu zopár ponúk typu supeructovnik.sk, účtovníctvo za dvacku vcajgu. Takže sa neobávam toho, že notorickí hľadači akciového tovaru s kvalitnou poľskou posypovou soľou si nenájdu to, čo hľadajú.

Môj Titanic som práve otočil o 180 stupňov a poslal naopak. Tažke teraz čakám na reakcie tých, ktorých biznis model je šetrenie, aby za mňa urobili celú robotu. Ja si dám pohár červeného, zapálim si sviečku (cigáru nie, lebo nefajčím) a dohrám s opicou z obrázku 90 dňovú partičku šachu.

V prvý júnový týždeň napíšem o tomto blogový report aj s presnými číslami. Držte mi prosím palce, lebo klienti, ktorí chcú zostať presne toto potrebujú. Nie rýchto, lacno a nejak to uskáčeme – ale pomaly, poriadne a dôsledne (a na to treba mať budget a dostatok času).

Marcel