Vyberte stranu

Lacná pracovná sila z Ukrajiny nemá nárok na paušálne výdavky !!!

Foto: Lacná pracovná sila z Ukrajiny nemá nárok na paušálne výdavky !!!

Ak Vám chýba pracovná sila a ste z toho zúfalí, je tu riešenie, ktoré využíva viacero našich klientov. Zoženú si priekopníka s ľudským nešťastím a importujú Vám Ukrajinca, ktorý maká jak fretka za polovicu až tretine, ale poskytne dvojnásobný výkon. A prečo? Lebo ak budú poslušný, tak je táto krajina budúcnosť pre jeho rodinu…

Znie Vám to povedome? Ok, dnes bežné. A v zásade pre Vás aj dotknutého Ukrajinca výhodný biznis. Ak mu však sľubujete výplatu na faktúru a zabudnete na to, že nemá nárok na paušálne výdavky v porovnaní s inými živnostníkmi zo SR/EÚ krajín, tak to už je pre tohto chudáka istá cesta do pekla a naspäť na Ukrajinu s veľkým kopancom od Cudzineckej polície do jeho zadnice!

Ukrajinec (a iná fyzická osoba z tretích krajín), ktorý dostane živnosť sa musí zapísať v obchodnom registri až do kedy získa trvalý pobyt, potom podnik zahraničnej osoby zlikviduje a v budúcnosti môže podnikať ako bežný živnostník s trvalým pobytom v SR.

Ako náhle je fyzická osoba zapísaná v OR SR, tak je to účtovná jednotka, ktorá povinne vedie podvodné účtovníctvo. A v podvojnom účtovníctve sa evidujú len náklady a výnosy podľa zákona o účtovníctve a postupov účtovania. Zjednodušene, účtuje sa podobne ako s.r.o., len nemá základné imanie.

Aj iné fyzické osoby, pre ktoré bolo jednoduché účtovníctvo na príťaž sa mohli rozhodnúť prejsť do podvojného účtovníctva a pre účtovanie fyzických osôb v podvojnom účtovníctve (obdobne ako s.r.o.) nie je síce bežné, ale nie je to ani neobvyklé.

V každom prípade podnik zahraničnej osoby, tým že je účtovnou jednotkou, nemá nárok na paušálne výdavky, iba reálne výdavky. To nehovoriac, že jeho účtovníctvo je vedené ako účtovníctvo s.r.o. a teda sa naň vzťahujú všetky komplikované predpisy a nie je to šup šup nabúchať výdavky do Excelu a preklikať online formulár na portáli Finančnej správy, ako si väčšina ľudí sama spraví s malým rizikom, že v najhoršom prípade ma dodania, hlavne že to mám zadarmo a rýchlo.

Aké je riešenie?

Jediné riešenie, je identifikovať túto osobu ako živnostníka s TP na území v SR, neinformovať účtovníka o tom, že je to podnik zahraničnej osoby a nechať tejto osobe spracovať daňové s paušálnymi výdavkami. Ak to spravíte tak, že doklady prídu v predĺženej lehote tesne pred 30.06.2019, tak je pravdepodobné, že účtovník, keďže nemá povinnosť myslieť za klienta a overovať všetky údaje, na to nemusí prísť. Príde na to o rok, keď Vás bude urgovať na doklady v marci a zistí, že niečo nesedí a začne kontrolovať registre.

Alebo tomu chudákovi, čo pre Vás pracuje za pár šušňov spracujte daňové priznanie Vy a keď príde nato Cudzinecká polícia pri predlžovaní pracovného povolenia, poprajte mu príjemnú cestu späť na Ukrajinu (alebo do svojho bydliska v inej tretej krajine).

Ešte je tu samozrejme aj etické riešenie. Keďže nemá nárok na paušálne výdavky, tak mu plaťte toľko, aby mal na dane a odvody.